Po roce pandemie tu máme opět tvrdý lockdown a jsme v podstatě tam, kde jsme byli (díky vládo). Loni touhle dobou vznikal na Horském Běžci zatím dosud nejčtenější článek Koronasezóna: 5 tipů jak udržet formu a nezbláznit se z toho. Ani ve snu by mě nenapadlo, že bude teď znovu aktuální…
Ale pojďme se už přesunout o pár měsíců dál. Protože jsem zaznamenal, že mnoho běžců opět ztratilo kvůli zrušeným závodům motivaci, tímto článkem Vám ji zkusím trochu nabudit. Přemýšlíte, kam v létě vyrazíte doběhat “ztracené” kilometry a vykompenzovat si již více než půl roku trvající závodní půst? Přináším vám tip na jednu báječnou lokalitu, kterou stojí za to navštívit.
Rakouský běžecký ráj
Před třemi lety jsem objevil u nás méně známou oblast Paznaunského údolí (Paznauntal), která leží na západě Tyrolska a z jižní strany je lemována švýcarskou hranicí. Pro návštěvníky z Česka se sice jedná mezi rakouskými středisky o vzdálenější lokaci, cesta sem však rozhodně stojí za to.
Znají to tu hlavně lyžaři, luxusní lyžařský resort Ischgl patří mezi nejlepší v Rakousku. Údolí je známé také milovníkům katastrof, když tu před více než dvaceti lety obří lavina smetla vesničku Galtür… Na samém konci údolí se nachází několik umělých jezer s křišťálově průzračnou vodou, kolem kterých se dá ve vysoké nadmořské výšce krásně klusat. Na dohled je několik ledovců a doslova na dosah jsou třítisícové vrcholy, na které si můžete vyběhnout. Stačí si jen vybrat. Vítejte v horském běžeckém ráji zvaném Silvretta!
Silvretta je název alpského masivu, který se tyčí mezi Rakouskem a Švýcarskem, ale já tomu zde tak říkám především díky běžeckému závodu Silvrettarun 3000, který jsem zde již dvakrát, vlastně třikrát, běžel. A právě ten mě sem před třemi lety poprvé přivedl.
Silvrettarun 3000
Horský běh Silvrettarun 3000 se koná vždy kolem 20. července. Není to nikterak starý závod, loni se běžel teprve po desáté, ale i za tu dobu si dokázal získat mnoho běžců z Česka. Výhodu má v tom, že si každý může vybrat ze čtyř distancí, a navíc na všechny se dá v pohodě několik týdnů před akcí přihlásit:
- SMALL Strecke – 11,2 km (+306 m, -76 m)
- LIGHT Strecke – 19,4 km (+873 m, -643 m)
- MEDIUM Strecke – 29,9 km (+1482 m, -1255 m)
- HARD Strecke – 42,2 km (+1814 m, -1584 m)
Všechny trasy startují v Ischglu u lanovky a končí v horské vesničce Galtür. Každá trasa má to svoje. Zatímco u nejkratší varianty SMALL vede většina závodu po cyklostezce s mírným rovnoměrným stoupáním a zvládne ji opravdu každý, u variant LIGHT a MEDIUM se přeci jenom podíváte výš a nebudou chybět ani techničtější pasáže. Zvláště trasu MEDIUM už lze klasifikovat jako pravý horský běh se vším všudy a vyběhnete zde až do nadmořské výšky 2686 metrů.
Opravdovou výzvou je však královská HARD Strecke o maratonské vzdálenosti a nejvyšším bodem v sedle Kronenjoch ve výšce 2979 metrů, kde bývá každoročně ještě sníh. Odtud následuje velice technický a relativně dlouhý seběh na chatu Jamtalhütte (mimochodem úžasné místo). Zbytek trasy už tak náročný není, ale do cíle v Galtüru je to odsud ještě daleko.
Start je pro trasy HARD a MEDIUM společný a závodníci spolu běží až na patnáctý kilometr, kde se teprve rozdělí. Kdo již tady tuší, že je maraton nad jeho síly nebo zkrátka nemá svůj den, může po nahlášení pořadateli odbočit do cíle třicetikilometrové trasy MEDIUM. Závodů s touto možností obvykle moc nebývá.
Já jsem zde závodil tři roky po sobě a pokaždé si odvezl docela jiný zážitek. V roce 2018 jsem se přihlásil na trasu MEDIUM a bojoval zde s Keňany o stupně vítězů. Nakonec se mně mezi ně podařilo vklínit a doběhl jsem druhý. Rok na to už jsem vyzýval maratonskou HARD Strecke a po protrápeném výkonu, ale opět s hodně vydřeným finišem, z toho bylo znovu druhé místo. V roce 2020 se běželo pouze virtuálně, na výběr bylo z tratí SMALL a LIGHT. V rámci soustředění jsem si naplno zaběhl nejkratší distanci SMALL a v konečném hodnocení jsem i tady obsadil překvapivě druhý flek! 🙂
Letos se doufejme poběží už zase normálně. Silvrettarun 3000 je naplánován na 17. července 2021 a já bych na startu opět neměl chybět.
SILVRETTARUN 3000
Datum: 17. července (2021)
Místo: Ischgl, ?? Rakousko
Hlavní trať: 42 km s převýšením 1 800 m
Další tratě: Small 11.2 km (+300 m), Light 19.4 km (870 m), Medium 29.9 km (1 480 m)
Web závodu: https://www.ischgl.com/en/Events/Summer-Highlights/Silvrettarun-3000
Kapacita: stovky startujících, obvykle obvykle není předem vyprodáno
Jak se tam dostat: Autem z Prahy necelých 600 km přes Mnichov a Ga-Pa
Ideální místo pro vysokohorské soustředění
Pobyt ve vyšší nadmořské výšce mi dělá vyloženě dobře, a tak jsem všechny ročníky zdejšího závodu rovněž spojil s tréninkem. Loni jsem v oblasti spolu s přítelkyní a přáteli strávil dva týdny a ani to nestačilo na to, abychom prozkoumali všechny atraktivní běžecké traily.
Jako nejlepší výchozí bod se jeví již zmíněná horská vesnička Galtür. Nachází se v nadmořské výšce kolem šestnácti set metrů, nabízí spoustu možností ubytování a vyrazit můžete prakticky od dveří kamkoliv, na co máte zrovna chuť. Může to být panoramatický trail údolím Jamtal, vertikální kilometr ke kříži Predigberg nebo na protějším svahu zasněžený kopec Grieskogl. Pokud potřebujete jen vyklepat nohy tak si nejspíše zvolíte krásnou a málo frekventovanou cyklostezku kolem potoka a budete líně klesat směrem na Ischgl a zpět se vrátíte autobusem.
Možností je zkrátka hodně a bude jich ještě několikanásobně víc, pokud si kousek popojedete autem. Nejkrásnějším snadno dostupným místem je umělé jezero nebo spíše přehrada Silvretta-Stausee, které se nachází přesně ve dvou tisících metrech. Jezero můžete snadno oběhnout či obejít po zvlněném trailu. Okruh měří kolem šesti kilometrů a zároveň je to také další skvělý startovací bod.
Pokud nemáte auto, dostanete se sem pohodlně autobusem. A to prakticky zadarmo. Pokud jste kdekoliv v údolí Paznauntal ubytovaní, během celé letní sezóny máte automaticky nárok na kouzelnou kartičku Silvretta Card, která vám zajistí bezplatnou MHD, ale platí také na všechny(!) lanovky v oblasti a neomezený vjezd na Silvretta Hochalpenstrasse, tedy horskou silnici vedoucí například k výše zmíněnému jezeru. Jako bonus máte neomezený vstup do bazénu a vstupné do místního Alpinária. Docela dost výhod, nemyslíte?
Dopoledne vedro k padnutí, odpoledne sníh
Počasí v létě je zde poměrně proměnlivé a v porovnání s Itálii tu zažijete určitě více deštivých dnů. My měli vždycky spíše štěstí a ty slunečné převažovaly. Z letoška mám však docela zajímavý zážitek, kdy jsem přijmul výzvu Andreje Paulena a jeho kamarádů a v žáru poledního slunka jsme si dali si časovku do vrchu (takový mini vertikálek cca 2,5 km á 600 m převýšení) v serpentýnách nad Galtürem.
Celou dobu na nás z jasné oblohy pražilo slunce a my se pekli ve vlastní šťávě. Schladil náš až sníh při výklusu na vrchol Grieskogljoch (2698 m). Odpoledne se ale zatáhlo a ochladilo se o více než dvacet stupňů. Podvečerní regenerační běh kolem jezera Silvretta jsme dokonce absolvovali za studeného větru a doprovázeném občasným deštěm se sněhem. I tohle je Silvretta a je potřeba s tím počítat. Špatné počasí pak může vydržet i několik dnů.
Na druhou stranu v červenci, tedy prakticky na vrcholu našich letních prázdnin, je v celé oblasti minimum lidí. Až je to na tak atraktivní místo nezvyklé. Kdo nesnáší davy a chce svou dovolenou v horách strávit v poklidu tak rozhodně doporučuji. Více lidí sem míří obvykle až v srpnu, kdy má prázdniny většina německých spolkových republik.
Lahůdka pro cyklisty
Jestli jsem oblast Silvretty označil na začátku za ráj pro běžce, pro cyklisty je to něco podobného. Především pak pro silničáře. Právě tady jsem před třemi lety objevil kouzlo silniční cyklistiky natolik, že jsem si rok na to pořídil svůj vlastní bicykl. Tras a možností zde není v součtu tolik, ale kamkoliv vyjedete, bude to perla. Navíc s minimálním provozem. Highlightem je již zmíněná Hochalpenstrasse a tři umělá jezera.
Pokud přejedete ze Silvretty až na druhou stranu dolů do Montafonu, můžete si dát cestou zpět impozantní stoupání s desítkami serpentýn a převýšením přes tisíc metrů. Já už bych sem bez kola nejel, a tak ho doporučuji vzít k běhání jako doplněk i vám.
Pokračovat by se dalo dál a dál. Celá Silvretta zkrátka nabízí tolik možností, že se o další tipy plánuji podělit ještě v některém z budoucích článků. Tak koho to namotivovalo natolik, že právě začal plánovat své letní dobrodružství v horách? 🙂