Na úvod je třeba si uvědomit, že my běžci, a zvlášť ti trailoví, můžeme být ještě celkem v pohodě. Narozdíl od jiných sportů nepotřebujeme nic jiného než hezké traily, hory nebo málo frekventované silničky. Přesto je všechno tak nějak jiné a závody, na které jsme se těšili, a (poctivě) trénovali, jsou v nedohlednu. Jak za současné situace neztratit motivaci, udělat něco pro sebe a vrátit se silnější?
Zde jsou moje zkušenosti a poznatky z minulých dnů, třeba inspirují i vás.
1. Natrénujte na osobák
Mnoho běžců víc závodí než trénuje. Je přece tolik krásných závodů, že by byla škoda nezaběhnout si je všechny. Často tak na trénink nezbývá tolik času (o regeneraci ani nemluvě), než kolik by ho bylo ke spokojenosti s výsledkem potřeba. Teď však máte jedinečnou příležitost opravdu kvalitně potrénovat a v pravý čas, až se vše vrátí do normálu, nashromážděnou energii odjistit. Překvapíte nejen vaše soupeře, ale především sami sebe! Pamatujte, že běh je o trpělivosti a pokud vydržíte, bohatě se vám odmění.
Zaměřte se proto na své dlouhodobé cíle a jděte si za nimi. Možná teď máte v týdnu více času (nemůžete pracovat nebo jste na home office), o víkendu necestujete po závodech, dovolených nebo obchoďácích a doma se to taky nedá stále vydržet. To jsou ideální podmínky pro dodržování tréninkového plánu. Po měsíci nebo dvou sebedisciplíny najednou poznáte, že jste jiný běžec. Kdy jindy natrénovat na osobák v (půl)maratonu nebo nejlepší výkon na B7, než teď?
Ovšem podcenit nesmíte hned dvě důležité věci. Za prvé vyvarovat se přetrénování a za druhé nezapomínat na regeneraci. Obojí spolu úzce souvisí, a proto musíte mít neustále na paměti, že zlepšovat se budete pouze tehdy, pokud se vaše tělo dokáže na vyšší výkon adaptovat.
Zatímco s efektivním vedením tréninku vám pomůže zkušený trenér, se kterým můžete v klidu fungovat i na dálku, regenerace je především na vás. Ale i tady vám dobrý trenér rád poradí a dokáže vyhodnotit, kdy už máte dost a je třeba zvolnit. Za sebe doporučuji nyní využívat vanu, střídání horké a studené vody na nohy, masážní válec (foam roller) a samozřejmě protahovací a kompenzační cvičení. Pokud nemáte teď možnost chodit na masáže, masírujte se doma navzájem třeba se svou drahou polovičkou.
2. Objevujte nové cesty
Běhat tam, kde je hodně lidí nebo na přeplněných cyklostezkách není zrovna dobrý nápad. Lepší je vyrazit za město do lesa nebo do hor, zkrátka tam, kam to máte nejblíž a kde nikoho nepotkáte. Objevujte nové cesty a vymýšlejte nové okruhy co nejdál od civilizace. Buďte při tom kreativní.
Já sám jsem překvapený, jak je teď v přírodě liduprázdno a ani by mi nevadilo, kdyby to tak zůstalo. Častěji než kdy předtím vyplašíte skupinu srnek nebo vám přes cestu přeběhne pět urostlých divočáků jako se nám stalo minulý týden s přítelkyní. No nevím, co bychom dělali, kdyby si to namířili na nás. 🙂
Výhodou je, že si tyto nové trasy zamilujete a budete na nich běhat i dávno potom, co přestane platit omezení pohybu. To už se vám totiž do rušného parku nebude chtít.
3. Zaběhejte si s novým parťákem ?
Tenhle parťák s vámi může být kdekoliv a když vás přestane bavit, můžete ho vypnout. Tím parťákem myslím sportovní sluchátka. Někdo by bez nich nevyběhl sám už dříve, ale pro někoho to je nová záležitost, kterou si oblíbil až teď, když nemůže běhat ve skupině. Já sám je nyní využívám víc než kdy předtím.
Obecně jsem byl ke sluchátkům při sportu dost skeptický a vadilo mi, že neslyším okolí, to kvůli bezpečnosti, ale také sám sebe, jak dýchám. Slyšet svůj dech je pro mě důležité, jinak mám tendenci zrychlovat a hůř se orientuji v tempu. Proto jsem s nimi nikdy moc neběhal, až do doby, než jsem objevil sportovní sluchátka Aftershokz. Nestrkají se do uší, ale zvuk se přenáší přes lícní kost přímo do vnitřního ucha. Zvukovod tak zůstane volný pro vnímání okolí. Podle mě je to geniální technologie, která běžcům, ale také cyklistům, dlouho chyběla.
Zvuk mám tak spíše jako kulisu. Čistě hudbu poslouchám málokdy, většinou si pustím rádio, kvůli novým informacím nebo teď hodně jedu podcasty ze Spotify. Při volnějších bězích mám dostatek času vnímat poutavé rozhovory na témata, která mě zajímají.
Pro inspiraci přidávám pár tipů na podcasty, které v poslední době poslouchám asi nejvíc:
- Host Lucie Výborné od Český rozhlas Radiožurnál (odkaz Spotify, odkaz YouTube)
- Štrekaři od Milan Janoušek (odkaz Spotify, odkaz Facebook)
- Forbes Byznys od Forbes Česko (odkaz Spotify, odkaz Forbes.cz)
- Podcast HN 360° od Hospodářské noviny (odkaz Spotify, odkaz ihned.cz)
- Štartovacia čiara – bonus ze Slovenska (odkaz Spotify, odkaz startovaciaciara.sk)
4. Hledejte nové výzvy
Poměřit síly s ostatními “na dálku” můžete v dnešní době hned několika způsoby. Tím nejjednoduším jsou segmenty, které najdete na Stravě nebo na Garminu. Prostě si vyberete úsek trasy, který už někdo běžel, a dáte si ho naplno taky. Po synchronizaci se podíváte, jak jste si v porovnání s ostatními vedli. Segment můžete běžet kolikrát chcete a pozorovat tak svůj progres. Nakonec stejně zjistíte, že víc než s ostatními bojujete sami se sebou. Pokud se ale u toho hecnete víc do tréninku tak je to dobře.
Různé segmenty všude kolem vás jsou sice fajn, ale nemají žádná pravidla a možná o nich skoro nikdo neví. Pokud hledáte něco sofistikovanějšího a ještě neznáte projekt Inov-8 Trailtour tak od teď už hledat nemusíte. Pořadatelé Trailtour pro vás připravili “certifikované” segmenty po Česko-Slovensku včetně map a popisu. V době trvání Trailtour, která probíhá každoročně od května do října, můžete dokonce závodit o ceny. Segmenty včetně rankingu tu ale zůstanou i po oficiálním ukončení ročníku a vám tak nebrání poměřit se s kvalitní konkurencí kdykoliv chcete.
Vše o aktuálním ročníku najdete vždy na www.trailtour.cz. Ročník 2020 startuje 1. května!
Jednotlivé “etapy” z předchozích ročníků najdete pod těmito odkazy:
- Trailtour 2017 – 46 etap, 5 zemí, 597 kilometrů
- Trailtour 2018 – 50 etap, 7 zemí, 619 kilometrů
- Trailtour 2019 – 48 etap, 2 země, 425 kilometrů
Přečtětě si moji pozvánku na loňský ročník Trailtour a budete chtít vyběhnout hned teď!
Pokud vás nic z výše uvedeného neoslovilo, možná jenom hledáte nějakou svoji osobní výzvu. Co třeba doběhnout nejdál, nastoupat nejvíc metrů nebo si dát něco impozantního, klidně vícedenní přeběh?
No jasně, splňte si svůj běžecký sen! Přeběhněte pohoří, doběhněte z domů na chalupu, uběhněte stovku, dejte si maraton noční krajinou… Je jedno kolik, jak a kde, teď na to máte čas! Každého to táhne k něčemu jinému a důležité je, abyste po zdolání své osobní výzvy cítili podobnou euforii jako v cíli náročného závodu. Nemusíte se do toho pustit teď hned, ale dejte si to jako jasný tréninkový cíl.
Na netu se objevily zprávy o různých bláznech, kteří si dali maraton nebo 50K v obýváku či na balkóně. No já spíš doporučuji radši tu přírodu…
5. Soukromé tréninky a online konzultace
Dalším způsobem, jak na sobě zamakat, může být oslovení trenéra nebo zkušeného běžce, který s vámi probere vaši přípravu, cíle a vaše časové možnosti. Na základě těchto informací se vám bude snažit poradit, kde vidí největší prostor pro zlepšení a pomůže vám třeba sestavit váš ideální závodní plán.
Běžci často opakují stejné chyby a pokud do své přípravy necháte náhlednout někoho, komu věříte, i pár jednoduchých rad vás může posunout a namotivovat. Tuto spolupráci je dobré doplnit o společný výběh přímo v terénu, kde se dá o daném běžci během chvíle zjistit daleko víc informací než po telefonu nebo emailech.
A protože i já sám mám teď dostatek volna, nabízím vám konzultace a soukromé trailové tréninky v Krkonoších a okolí. Pokud byste měli zájem, ozvěte se mi na ondra(a)horskybezec.cz nebo na telefon +420 724 772 115. Cena za hodinovou konzultaci po Skypu nebo po telefonu je 500,- Kč a cena za osobní 1,5 hod trénink + 1 hod konzultaci je 1500,- Kč.
Termín domluvíme individuálně, v dubnu můžu téměř kterýkoliv den, a co se týče osobních tréninků, z důvodu karanténních opatření mohu nyní vyběhnout pouze s jedním člověkem. Až toto nařízení přestane platit, můžete dorazit i ve dvojici nebo v malé skupince.
Zaujala vás tato možnost? Neváhejte mě nezávazně kontaktovat, společně se pokusíme vymyslet, co pro vás bude nejlepší.